Apoquel Tablets

NS atopik dermatit köpeklerde çok sık görülen bir hastalıktır. Günümüzde en gelişmiş tedaviler arasında, bu patolojiyle ilişkili semptomları (kaşıntı veya kaşıntı, eritem ve iltihaplanma) yavaşlatan apoquel bulunmaktadır. Kaşıntının neden olduğu lezyonlar genellikle enfeksiyonunuz tarafından daha da kötüleşir. Bu tür dermatitler hayati bir problem olmamasına rağmen köpeğin yaşam kalitesini büyük ölçüde düşürdüğü için bu semptomlar en kısa sürede tedavi edilmelidir.

Köpekler için apoquel bileşimi

Apoquel oklasitinib, a tabletlerde ilaç (kortikosteroidler olmadan) atopik dermatitli köpeklerde kaşıntı ve iltihaplanma döngüsüne dahil olan sitokinleri özel olarak önler. Spesifik olarak bu çeşitli sitokinler üzerinde hareket ederek, doğuştan gelen bağışıklık, hematopoez, vb. gibi fizyolojik süreçlerde yer alan sitokinlerin inhibe edilmesinin yan etkilerinden kaçınılır. Bu nedenle apoquel atopik dermatitte tercih edilen ilaçlardan biridir.

Atopik dermatit, koltuk altlarında, kasıkta, karında, perioküler bölgede, kulak kepçesinde vb. simetrik eritematöz ve kaşıntılı lezyonların tezahürü ile karakterize köpeklerde bir deri hastalığıdır. Veteriner köpeğimizin atopik dermatitten muzdarip olduğundan şüphelenirse, öncelikle ektoparazitler, ters gıda reaksiyonu, malazezi enfeksiyonu vb. gibi diğer kaşıntı ve deri iltihabı nedenlerini dışlamalıdır. Bu patolojiler ayrıca bir arada bulunabilir veya tanıyı ve dolayısıyla tedaviyi zorlaştırabilir.

Tipik görünüm yaşı 3 yaşından küçük köpeklerdedir ve genetik olarak koşullandırılmıştır, bağışıklık sistemi çevresel alerjenlere aşırı tepki vermeye yatkındır. Ayrıca bu köpeklerde cilt bariyerinin değiştiği ve alerjenlerin daha kolay geçmesine olanak sağladığı gözlemlenmiştir.

Köpekler için Apoquel dozu

Apoquel’in köpeklerdeki etkisi hızlıdır, böylece uygulamadan dört saat sonra sonuçlar gözlemlenmeye başlanabilir. İlk 14 gün çift doz apoquel kullanılmalı ve oradan her köpek için etkili etkili dozu arayarak düşürmeye çalışılmalıdır. Prensip olarak, uygulaması günlük olarak veya iki doza (sabah ve gece) bölünmüş ilgili dozla yapılır, ancak daha önce de söylediğimiz gibi, her köpek dozun bir optimizasyonunu gerektirir.

Köpekler için önerilen apoquel başlangıç ​​dozu Vücut ağırlığının kilogramı başına 0,8 ila 0,12 mg oclacitinib ve idame dozu, kg başına 0,4 ila 0,6 mg oklasitinib’dir. Her durumda, her vaka için en uygun dozu veteriner hekim belirleyecektir, bu nedenle köpeğimizi asla uzmanın onayı olmadan kendi kendine ilaçlamamalıyız. Uygun olmayan bir doz önermek sadece ciddi sonuçlara neden olmakla kalmaz, aynı zamanda yanlış ilacı vermemiz de mümkündür.

Bu ilacın uygulanması, yiyecekle birlikte veya yiyeceksiz olabilir.

Apoquel’in köpekler için kullanımı şunlarla sınırlıdır: atopik dermatit tedavisi veya nedeni aynı anda tedavi etmenin gerekli olduğu parazitler tarafından oluşturulanlar gibi çok kaşıntılı hastalıklarda kaşıntının akut tedavisi olarak.

Atopik dermatit tedavisinde tek başına Apoquel kullanılmamalıdır. tamamlanmalıdır ile birlikte:

  • Semptomları tedavi eden diğer farmakolojik ajanlar. Bunlar kortikosteroidler, siklosporin vb.
  • şampuan tedavisi ve epidermal bariyer için hijyen ve bakım sağlamak için topikal ürünler. Spesifik (tedavi edici) şampuanlar içeren banyolar ile alerjen yükünü ortadan kaldırırken aynı zamanda cildi yeniliyoruz. Topikal jeller veya merhemlerle lokalize bölgeleri tedavi ediyoruz.
  • immünoterapi nedenini tedavi etmek için. Serolojik ve dermal testler yapıldıktan sonra uygulanan spesifik kakunaların veya monoklonal bir antikor olan lokivetmab adı verilen yeni bir enjekte edilebilir ilacın uygulanmasıdır.
  • Cilt ve besin takviyeleri için destek diyeti (esansiyel yağ asitleri).

Atopik dermatitin kronik olduğu ve semptomlarının kontrolünün ömür boyu olması gerektiği dikkate alınarak hem akut hem de kronik tedavinin bir parçası olarak kullanılabilir.

Apoquel’in köpeklerde yan etkileri

Güvenlik çalışmaları, apoquel’in siklosporin ve kortikosteroidler gibi diğer ilaçların yan etkilerine sahip olmadığını göstermektedir. Ayrıca aşılar, NSAID’ler, antiparaziterler, insülin vb. diğer ilaçlarla etkileşime girmez.

Tabii ki, bağışıklık sistemini modüle ederek, kötüleşebilecekleri için köpeklerimizdeki neoplastik durumları ve / veya enfeksiyonları izlemeliyiz. Ayrıca birçok durumda kronik bir tedavi olduğu için inceleme testleri önerilir.

Nispeten yeni bir ilaç olduğu için uzun vadeli etkileri bilinmemektedir.

Köpekler için apoquel’in hiçbir yan etkisi olmamasına rağmen, uygulamasının uygun olmadığı birkaç durum olduğu unutulmamalıdır. Bu nedenle herhangi bir alerjik reaksiyonun ortaya çıkması veya aktif maddeye aşırı duyarlılık. Tedaviyi geri çekmek ve veterinere gitmek önemlidir.

Öte yandan, hamile veya emzikli dişi köpeklere veya bir yaşından küçük köpek yavrularına veteriner onayı olmadan apoquel verilmesi tavsiye edilmez.

PetSmile Hospital & Academy @ Copyright - petsmile.com.tr

Canlı Desteğe Bağlan
1
Ürün ve Hizmetlerimiz İçin Bize Ulaşın
Merhaba, Pet Smile'a Hoşgeldiniz. Ürün ve Hizmetlerimiz Hakkında Bilgi Almak İçin Bize WhatsApp Aracılığıyla Ulaşabilirsiniz :)